Meriter

Enduro

2015

  • Lag-VM Silver tillsammans med juniorlandslaget
  • 12a samt 9a, EM Italien
  • 3a, SM Falköping
  • 8a samt 7a, EM Kroatien
  • 4a, SM Östhammar
  • 10a, EM Finland
  • 7a samt 4a, SM Söderhamn
  • 12a totalt i EM, junior E2/3, efter 3 missade tävlingsdagar pga skada
  • 5a, SM JSM2, efter 2 missade tävlingsdagar pga skada

2013

– UNGDOMS SM BRONS 2013

  • 4a totalt Östra Open Junior
  • 6a  Ungdoms SM, Östersund
  • 2a Mixlag, 5a totalt 12-timmars (lagtävling), Skövde
  • 5a Ungdoms SM, Ulricehamn
  • 1a Ungdoms SM, Åsätra MK
  • 4a Lag SM med Åsätra MK
  • 4a Ungdoms SM, Karlskoga
  • 7a totalt J20, EM, Frankrike
  • 3a Ungdoms SM, Uddevalla
  • 56a totalt GGN
  • 22 Junior, GGN

2012

  • 6a Ungdoms SM, Vimmerby MS, USM3
  • 9a Lag SM (6-timmars) Enköping med Åsätra MK, Junior
  • 5a Karlströms Cup Enköping, Junior
  • 9a Ungdoms SM, Falköping MK, USM3
  • 8a Ungdoms SM, Norrahammar MK, USM3
  • 12a sAmy 10a, EM Estland, U20
  • 9a Stångebroslaget, Junior E1
  • 12a Lördag, VM Sverige, Youth cup
  • 13e totalt, Ungdoms SM Enduro

(skadad: bruten rygg 26 Augusti VM samt mycket strul i USM)

 

Motocross

2011

  • 1a plats, deltävling Mälarfräsen UVMK, MX2U
  • 3a plats, deltävling Mälarfräsen Kungsör, MX2U
  • 8 plats totalt, deltävling Ungdoms SM Hofors, MX2U
  • 9 plats totalt, deltävling Ungdoms SM Hökensås, MX2U
  • 11 plats totalt, deltävling Ungdoms SM Uppsala, MX2U
  • 9 plats totalt, deltävling Ungdoms SM Uddevalla, MX2U
  • 9 plats totalt, Ungdoms SM 2011, MX2U

2010

  • 1 plats totalt, deltävling Mälarfräsen Åsätra MK, MX2U 13-16 år
  • 2 plats A-final, deltävling Mälarfräsen Sala MK, MX2U 13-16 år
  • 5 plats totalt, deltävling Ungdoms SM Linköping MS, MX2U 13-16 år
  • 18 plats totalt, Ungdoms SM, MX2U 13-16 år
  • Kvalade in till samtliga Ungdoms Sm deltävlingar
  • 46 plats GGN, Junior
  • 164 plats totalt GGN
  • Uttagen (en av de 14 av 85 som sökte) till intervjuer m.m. till MX-Gymnasiet

2009

  • 6 plats totalt, Mälarfräsen Norra, MX2U 13-16 år
  • 3 plats totalt, deltävling Mälarfräsen Hallstavik, MX2U 13-16 år

Övriga meriter

Skidor

  • Distriktsmästare i Uppland ett flertal gånger
  • 23 sprint-USM, 2010
  • 32 Kalle Anka Cup (USM), 2010
  • Stipendium för seriös och framgångrik idrottare, 2010

Kommentera